Вернуться к новости: НХЛ. Алексей Протас: моя уверенность в своих силах растет с каждым матчем. Приятно, что я завоевал доверие тренеров

НХЛ. Алексей Протас: моя уверенность в своих силах растет с каждым матчем. Приятно, что я завоевал доверие тренеров

Комментарии к статьям газеты и сайта, обсуждение новостей Ленты

Модераторы: АВАст, orlov, Артем Фандо, Константин Лобандиевский, grizli, Z_Zero, Versace, Kraskousky N., Денис Орлов, Dima F.C.B.B.

Ответить
Romicus
Благодарил (а): 190 раз

НХЛ. Алексей Протас: моя уверенность в своих силах растет с каждым матчем. Приятно, что я завоевал доверие тренеров

Сообщение Romicus » 25 ноя 2021 12:18

на самом деле красавчик, в интервью уверенно смотрится, как будто уже давно в НХЛ
https://www.nhl.com/capitals/video/alia ... /c-9636155
успехов!

IGROK85
Лентораст форума
Благодарил (а): 251 раз

Сообщение IGROK85 » 25 ноя 2021 13:12

Он в этом интервью по беларуский язык говорил. Сказал почему не говорит на нем.

Karen
Сам себе философ
Благодарил (а): 185 раз
Контактная информация:

Сообщение Karen » 25 ноя 2021 17:13

Мы вывучаем беларускую мову, але амаль не ўжываем яе. Мы гаварым па-руску ў Беларусі, - прызнаецца А.Протас
Вось менавіта таму й памірае белмова. А памірае мова -- зьнікае ідэнтычнасьць, тоеснасьць, сваё аблічча, калі заўгодна, на мікраўзроўні ды разнастайнасьць на макра. Якія амаль ніколі не аднавіць. Адсюль, успрыняцьцё беларусаў замежнікамі ў лепшым выпадку як нейкая этнагрупа з пэўным дялектам пры расейшчыне. У горшым жа - беларусаў прымаюць цалкам за тых жа расейцаў, без аніякіх адрозьненьняў.

Шкада, што Аляксей не бачыць усёй трагедыі, якая адбываецца з беларускай мовай і беларусамі як нацыі ў нашыя часы ... ((

Romicus

Сообщение Romicus » 25 ноя 2021 18:06

Дык не Протаса вiна, што не размаўляюць па-беларуску. Ён распавёў пра момант, да якога нас прывёў каўгаснiк з-пад Шклова. Акупанты-лукашысты вынiшчаюць усе беларускае. I цяпер каб размаўляць па-беларуску патрэбна смеласць, а не ў кожнага яна ёсць.

Karen
Сам себе философ
Контактная информация:

Сообщение Karen » 25 ноя 2021 18:22

Romicus писал(а):
25 ноя 2021 18:06
Дык не Протаса вiна, што не размаўляюць па-беларуску.
Не, не яго віна. Згодзен. Проста мне падалося, што ён пакуль не асэнсоўвае ключавога моманту ў моўным пытаньні : пазбяганьне ўжытку сваёй мовы - трагедыя для народа, а не простая канстатацыя факту : "мы гаворым па-руску ў Беларусі." Мяркую, што журналіст зусім недарэмна запытаў яго пра белмову. Чалавек, замежнік, хацеў пабачыць рэакцыю беларуса на ключавое пытаньне аўтэнтычнасьці нацыі. І пабачыў : маўляў усё добра, ніякіх праблемаў, мы гаворым па-руску ў Беларусі ...

Хочацца спадзявацца, што адсутнасьць у яго разуменьня важнасьці мовы для любой нацыі - часовая праблема й з узростам выправіцца. Вельмі хочацца ў гэта верыць ! Тым больш, што сам Аляксей дзесьці раней у інтэрв'ю падкрэсліваў, што ён беларус.

Chuprys
Магистр форумных наук
Благодарил (а): 201 раз

Сообщение Chuprys » 26 ноя 2021 12:48

Karen, мы добра не ведаем сваёй мовы, каб дастаткова ўпэўнена размаўляць на ёй. Нават вы пішаце нейкае глупства: зЬнікае, тоеснасЬць. Няўжо вас у школе вучылі пісаць менавіта так???
Romicus, слова "калгаснік" пішацца праз літару "л", калі вы не ведаеце...

Romicus

Сообщение Romicus » 26 ноя 2021 20:47

Chuprys, дзякую. прыемна, што вы згодны з усiм, акрамя арфаграфii

Karen
Сам себе философ
Контактная информация:

Сообщение Karen » 26 ноя 2021 22:52

Chuprys, у Беларусі школа цалкам прарасейская, адпаведна і выкладаюць у лепшым выпадку клясічную наркамаўку, у горшым - трасянку. Таму звычайная беларуская школа не ўзор і не прыклад, на які можна было б арыентавацца.
Мяне шмат чаму вучылі ў школе. Разам з тым мяне шмат якія рэчы не выкладалі, факты беларускай гісторыі скажалі або замоўчвалі. Шмат чаго варта з таго, што давала й дае школа выкінуць у сьметніцу, або крытычна пераасэнсаваць. Вось менавіта з апошнім шмат праблемаў у шматякіх былых школьнікаў. Пашыраць сьвядомасьць, цікавіцца новым, нетрадыцыйным, пераасэнсоўваць мінулае, каб фармаваць актуальнае сучаснае. Для гэтага патрэбна пастаянная праца розума, які шмат у каго папросту спіць.
Школа ў Беларусі прарасейская, архаічная й не адпавядае сучасным тэндэнцыям, у тым ліку ў мове. Тарашкевіца як граматыка нашмат лепш адлюстроўвае моўныя правілы, чым наркамаўка. Я ў гэтым перакананы. Але вашая справа, што абіраць і чаго прытрымлівацца. Я магу толькі параіць, а выбар толькі ваш, асабісты.

Chuprys
Магистр форумных наук
Благодарил (а): 201 раз

Сообщение Chuprys » 27 ноя 2021 10:58

Karen, дзякуй за грунтоўны адказ.
І ўсё ж такі мне больш даспадобы такое напісанне, якому вучылі ў школе і ва ўніверсітэце)

Ответить