Вернуться к новости: Александр Герасименя: люди, откройте глаза! То, что сейчас происходит, далеко не политика

Александр Герасименя: люди, откройте глаза! То, что сейчас происходит, далеко не политика

Комментарии к статьям газеты и сайта, обсуждение новостей Ленты

Модераторы: Новиков, Сергей Кайко, Михась, Артем Фандо, Z_Zero, grizli, Константин Лобандиевский, Simon Gagne, Eagle, Виктор Казюлин, Versace, Dima F.C.B.B., Pirog, Lord Palmerston, Денис Орлов, Kraskousky N., Николай Иванов

lonely hedgehog
Бакалавр форумных наук
Благодарил (а): 977 раз

Александр Герасименя: люди, откройте глаза! То, что сейчас происходит, далеко не политика

Сообщение lonely hedgehog » 04 сен 2020 10:57

Дзякуй, Аляксандра!
Ганаруся, што ёсць такія спартсмены і грамадзяне.
А тое, што адбываецца, сапраўды нельга назваць палітыкай. Гэта бліжэй да крыміналу, які ідзе ад тых, хто крыміналу павінен быў супрацьстаяць.

prudon
Кандидат форумных наук
Благодарил (а): 146 раз

Сообщение prudon » 04 сен 2020 11:02

Это точно. Меня тоже коробят слова "политика" и "оппозиция" применительно к нашей ситуации. Нет никакой политики и оппозиции. Есть власть устрашения и есть народ. Больше ничего нет. И каждый делает свой выбор.

Змей2020
Публицист
Благодарил (а): 183 раза

Сообщение Змей2020 » 04 сен 2020 11:24

Идет война. Между законностью, здравым смыслом, гарантированными Конституцией правами, честью, наконец, и т. д. с одной стороны, и жестокими тупыми беспредельщиками с другой. Во главе с таким же боссом, самопровозглашенным "президентом", который и создал такую ОПГ.
ПОЛИТИКОЙ и не пахнет.

bAtT
Доктор форумных наук
Благодарил (а): 334 раза

Сообщение bAtT » 04 сен 2020 11:33

Умничка.

Что на этот раз ответят Александре петушки, дабы в очередной раз увести разговор в сторону от главной темы?

взгляд из Орши
Доктор форумных наук
Благодарил (а): 375 раз

Сообщение взгляд из Орши » 04 сен 2020 11:47

тут не политика. а полицика или милицика.

dima19

Сообщение dima19 » 04 сен 2020 11:55

Сильно!!!,Умница!!!.,Большое уважение!!!!!!

VaDDok
Соискатель ученой степени
Благодарил (а): 21 раз

Сообщение VaDDok » 04 сен 2020 11:56

руцкий мир ведет борьбу с цивилизацией за умы белорусов, как обнуленный сказал, 50 на 50, сам признал, что тут ему не Крым

Sirozha
Сам себе философ
Благодарил (а): 124 раза

Сообщение Sirozha » 04 сен 2020 12:10

Тоже не согласен что это политика. Лукашенко кричит: "В стране должен быть порядок!" Так и язв порядок выхожу, что бы закон был, что бы он работал одинаково для всех, что бы не было нарушений, лжи и фальсификаций, что бы суд и парламент были независимыми. Против преступлений власти и насилия поднялся народ в первую очередь, если бы была просто политический вопрос, никогда бы наш народ так не поднялся.

ДжокерМинск
Публицист
Благодарил (а): 5 раз

Сообщение ДжокерМинск » 04 сен 2020 12:14

Дождемся ли таких слов от Домрачевой, Азаренко, Нестеренко? От мужиков - олимпийских чемпионов, в конце концов? Или всем тепло и спокойно?

VaDDok
Благодарил (а): 21 раз

Сообщение VaDDok » 04 сен 2020 12:18

ДжокерМинск, нет, про биатлон забудь, там обработаны от и до, их чекисты курируют, многие как Нестеренко к мвдшникам относятся, а такие как Азаренко далеко, говорит как приеду, так во всем разберусь

ДжокерМинск
Публицист

Сообщение ДжокерМинск » 04 сен 2020 12:19

Вот где КОСМОС - а не Терешкова

Aron Munhauzen
Благодарил (а): 43 раза

Сообщение Aron Munhauzen » 04 сен 2020 12:19

Александр Герасименя: люди, откройте глаза!
Александра
в программе "Пытаннечкi" на "Euroradio Live"
...про участок в Дроздах, к сожалению, не спросили.

Сергей Спартак
Благодарил (а): 34 раза

Сообщение Сергей Спартак » 04 сен 2020 12:24

ДжокерМинск писал(а):
04 сен 2020 12:14
Дождемся
сомневаюсь...

ДжокерМинск
Публицист

Сообщение ДжокерМинск » 04 сен 2020 12:25

VaDDok, а гребцы, борцы, боксеры? Тяжелоатлеты, наконец. Страшно, наверно)
Эле Герман не страшно, в ней кг 50, не больше

Charles (LanaP)
Контактная информация:

Сообщение Charles (LanaP) » 04 сен 2020 12:27

VaDDok писал(а):
04 сен 2020 12:18
про биатлон забудь, там обработаны от и до
Максимум что вышло - это Сашурин приватно назвавший ОМОН 9-12 числа "сворой шакалов" (кстати, интервью было на трибуне, но не тут - странно - или ограничение на репосты). А когда подписать... ну сами видели что вышло.
Та же Герасименя, когда её спросили про позицию "Домрачевой, Азаренко, Саснович" (из них трёх IRL она хорошо общается с Дашей, с остальными двумя даже не уверена что есть более-менее тесные контакты в соцсетях, не говоря про реал) произнесла про "у нас есть семьи". Вряд ли речь шла о их с Цуркиным семье - кому они надо, если подумать.
Семью (Дашу с Ксюшей), кстати, Уле вывез из Беларуси, и местонахождение в интервью норвежской прессе не раскрывал. Так что тут возможно будет отмазка Азаренко - что и хорошо. Потому что когда потребовались ЛОМы #забатьку от спорта - были извлечены музейные экспонаты вроде Цилинской или Карстен.
Aron Munhauzen писал(а):
04 сен 2020 12:19
А тебе зашибись принципиально?

M.D
Магистр форумных наук
Благодарил (а): 62 раза

Сообщение M.D » 04 сен 2020 12:35

Aron Munhauzen писал(а):
04 сен 2020 12:19
Она его заработала САМА своими медалями и карьерой.
Какие вопросы? Украла у кого то? Взятки брала? Кредит брала у "братского" народа? Может Маск подарил?

А вот каким образом заработали бывшие и нынешние министры на участок в дроздах- я не понимаю.

Aron Munhauzen

Сообщение Aron Munhauzen » 04 сен 2020 12:45

Charles (LanaP) писал(а):
04 сен 2020 12:27
А тебе зашибись принципиально?
Да. Вдруг она уже отказалась от него и продала отдала даром пострадавшим от репрессий. Просто из скромности не говорит.
M.D писал(а):
04 сен 2020 12:35
Она его заработала САМА своими медалями и карьерой.
Какие вопросы? Украла у кого то? Взятки брала? Кредит брала у "братского" народа? Может Маск подарил?
Она его выпросила и ей его подарили. И подарил не Маск.
https://realty.tut.by/news/offtop-realty/601893.html

ГЕША
Доктор форумных наук
Благодарил (а): 58 раз
Контактная информация:

Сообщение ГЕША » 04 сен 2020 12:52

Пра створаную для аднаго чалавека ілюзорную краіну і кулю ў якасці новай сямейнай рэліквіі — гутарка з Зояй Белахвосцік

Купалаўскі ужо не Купалаўскі: 63 чалавек звольніліся з тэатра, сярод якіх і яго прыма, народная артыстка Беларусі Зоя Белахвосцік, што сыграла на гэтай сцэне больш за дзевяноста роляў, у тым ліку легендарную Паўлінку. Пра тое, што яна робіць і што будзе рабіць — у нашай гутарцы з актрысай.

— Пасля таго, як вялікая частка калектыву звольнілася з тэатра, ці пашкадавалі вы, што разам з іншымі купалаўцамі выказаліся супраць дзеянняў улады?

— Ні разу. А як трэба было зрабіць? Я, напэўна, у люстэрка б на сябе не магла глядзець, ужо не кажу — у вочы гледачам. Хай гэта і высакамоўна гучыць, але я кажу праўду.

Канфармізм — вельмі правільная для здароўя рэч, ён дапамагае перажыць складаныя часы: ты думаеш, што лепш цярпець і маўчаць, бо ўсё роўна нічога з месца не зрушыш. Але прыходзяць моманты, калі мяжа становяцца настолькі абвостранай, што ты альбо тут, альбо там — іншага не дадзена.

У нас не было ніякіх сумненняў: тыя, хто сышоў з тэатра, не вагаліся, выказвацца альбо не.

— Ваш калектыў сапраўды паказаў зайздросную згуртаванасць.

— Я нават не думала, што так будзе.

Я не той чалавек, які паддаецца эйфарыі, бо доўга жыву на свеце і бачыла, як людзі спачатку носяцца з адным сцягам, потым з іншым, потым увогуле без сцягоў, ідуць у партыю, з партыі выходзяць…

Я ўсё гэта бачыла, таму думала, што нас будзе менш, — і сёння я ганаруся прыгожымі, разумнымі, таленавітымі купалаўцамі.

— Калі б Паўла Латушку не звольнілі, а вы не звольніліся ўслед, ці змаглі б вы ў сённяшніх умовах адыграць спектакль?

— Я не ўяўляю, як магу выйсці на сцэну: у мяне на гэта няма маральных сіл. Калі я выходжу іграць, значыць, пагаджаюся з тым, што ў нас усё цудоўна, краіна квітнее, вакол добрыя людзі. Правільна?

А як жа Янка Купала, імя якога мы носім?

Калі зрабіць выгляд, што ўсё добра, як потым глядзець людзям у вочы і якія апраўданні сабе прыдумляць? Думаю, можа быць, іншымі сродкамі, але было б тое самае: не напісалі б мы 13 жніўня гэты зварот — зрабілі б як-небудзь па-іншаму, я ўпэўнена.

— Патрабаванні, якія высунулі купалаўцы, прадугледжваюць іншую краіну, бо пры дзейнай уладзе іх выкананне не ўяўляецца магчымым. У якой краіне, на вашу думку, мы цяпер жывём і што вас у ёй не задавальняе?

— Мы жывём у дзяржаве, якая прапануе нам гульню — казаць, што белае ёсць чорнае, а чорнае ёсць белае.

Мы падпарадкоўваемся гэтым правілам, блытаем фарбы, падманваем, усміхаемся таму, каму ўсміхацца нельга, паціскаем руку таму, каму паціскаць руку нельга, — вось такая ілюзорная, прыдуманая для аднаго чалавека краіна. Я нават не ведаю, ці ўсведамляе гэты чалавек рэаліі, можа, ён сапраўды жыве ў такой ілюзорнай сітуацыі. Гэта цягнецца ўжо вельмі даўно і вельмі цяжка і адбіваецца на ўсім, у тым ліку на творчасці. Я хачу, каб мастак працаваў у нашай краіне, а ён не можа, бо яму закрываюць рот. Мы хочам паставіць спектакль, а нам кажуць: нельга. Я хачу краіну, дзе кожны можа выказацца і раскрыцца як мага найбольш. А ў нашых школах, тэатрах адбываецца тое самае: нам кажуць, што можна рабіць, а што нельга, быццам мы каго забілі ці ідзём на некага вайной…

— Асабіста вы адчувалі ў сваёй працы абмежаванні праз існуючую сістэму?

— Безумоўна. Выхад кожнага спектакля станавіўся стрэсам, у першую чаргу, вядома, для рэжысёраў, якія рабілі цудоўныя пастаноўкі, а мусілі выслухоўваць ад Міністэрства культуры заўвагі, што не казаць і чаго не рабіць. Гэта было гідка і мярзотна.

— А нашае Міністэрства культуры, на ваш погляд, паказвае сябе кампетэнтным у сваёй справе?

— Не думаю, што яно можа быць кампетэнтным, нават калі там ёсць разумныя людзі, а яны там ёсць. У іх зноў жа гульня і пункты: калі ім падпарадкоўвацца, то што яны могуць? Анічога.

— Міністр культуры Юрый Бондар на сустрэчы з купалаўцамі выступіў з рыторыкай, маўляў, дзяржава вам шмат дала, падтрымала падчас каранавірусу, а вы няўдзячныя. Што б вы яму на гэта адказалі?

— Гэта нейкі «сон розуму». Не ведаю, як дзяржава нас падтрымала падчас каранавірусу — нас падтрымаў наш дырэктар, не ўяўляю нават, што ён рабіў і адкуль даставаў грошы. Мы самі сябе падтрымалі, бо працавалі: нешта чыталі, запісвалі, трэба было выкручвацца.

Як нас падтрымала дзяржава, не ведаю, падчас каранавірусу яна, здаецца, нікога не падтрымала. Думаю, гэта і стала «бомбай».

Безумоўна, нам зрабілі рэканструкцыю тэатра. Я ўжо не буду выказваць прэтэнзіі, як яна зроблена, — цудоўна, што хоць зроблена, дзякуй, але што, мы за гэта павінны паклоны біць? Мы і білі: працавалі на ўсе дзвесце працэнтаў. Гэта зноў жа гульня:

нам нешта кідаюць, а мы павінны кланяцца, быццам яны асабіста нам гэта кідаюць. Ёсць дзяржава і нацыя: каб яны жылі і развіваліся, галоўным чынам патрэбныя літаратура, тэатр, музыка, адукацыя. Калі гэтага не разумець, то што гэта за ўлада і навошта яна тады?

— Што вы апошнім часам даведаліся пра беларусаў?

— Гэта адкрыццё для нас саміх: мы сціплыя, але адначасова тэмпераментныя, як італьянцы. Падтрымка, якую сёння адчувае кожны беларус, што знаходзіцца на светлым баку, проста агромністая. Я не думала, што будзе столькі эмоцый, сіл і святла, калі ўсе падымуцца і пойдуць, нават стомленыя, але з верай, што муры разбурацца. І разбурацца, я ўпэўнена.

— Як гэтымі днямі людзі падтрымліваюць Купалаўскі?

— Пішуць кожны дзень, я нават не паспяваю адказваць на паведамленні, прыходзяць да будынка, спяваюць, пазаўчора нам падарылі самаробныя бел-чырвона-белыя ўпрыгажэнні, прыносяць ежу, калі бачаць, што мы тут надоўга, пытаюцца, ці патрэбны нам грошы, бо як, маўляў, мы цяпер будзем жыць. Нам няёмка браць — не бяром, але, можа, і прыйдзецца ўзяць.

Нас падтрымліваюць артысты ўсёй Беларусі, хоць я б хацела, каб іншыя тэатры хутка запрацавалі, — не трэба самаспальвацца, дастаткова нас.

— Чым вы плануеце займацца далей?

— Збірацца і разам вырашаць нашыя пытанні. Будзем нешта прыдумляць, ужо ёсць пэўныя прапановы — вось трэба паслухаць, што дзе адкуль прыйшло. Калектыў павінен застацца разам, тут (паказвае на будынак тэатра) ужо не Купалаўскі, але, напэўна, гэта будзе называцца Купалаўскім. Мы хочам быць разам, і думаю, усё будзе добра.

— Чым увогуле творчая інтэлігенцыя сёння можа дапамагчы пратэсту?

— Яна проста павінна быць разам з народам: хадзіць, куды трэба, падтрымліваць тых, каму падтрымка патрэбна, — цудоўных рабочых, медыкаў. Я магу спяваць — значыць, трэба спяваць, магу чытаць вершы Караткевіча і Купалы — значыць, трэба чытаць. Хто як можа, але быць з народам.

Такія пераломныя моманты ў жыцці краіны заўсёды паказваюць, хто чаго варты.

Сціплы маўклівы чалавек раптам аказваецца героем, а з усіх бакоў пацалаваны ўладай і абвешаны медалямі і рэгаліямі аказваецца проста дробным баязліўцам, якому больш важныя сваё месца, свае грошыкі і каб яго не чапалі. Закрыць вочы, вушы — і хай цягнецца, а ён зробіць выгляд, што ўсё нармальна, а грошыкі тым часам будуць капаць, яшчэ і апраўданне прыдумае, што ён за добрае і вечнае. Я магу толькі зразумець, што гэта за чалавек, і атрымаць права яго не паважаць. Але няшмат людзей паказала сябе такім адмоўным чынам.

— Раскажыце, як вы ў сям’і абмяркоўваеце апошнія падзеі?

— Ва ўсіх нармальных беларусаў рэакцыя адна — адбылася трагедыя, якую немагчыма вытрымаць.

Мы ў сям’і думаем аднолькава, хоць нехта і большы песіміст, мне нават прадказалі, што купалаўцы сыдуць з тэатра ў той час, як я казала, што можа хіба адзін-два. Напэўна, наперадзе складаны шлях, але ён будзе чысты і мне будзе не сорамна ні за сябе, ні за сям’ю.

— У дні пасля выбараў вам даводзілася плакаць?

— Шмат разоў, Валя (дачка Валянціна Гарцуева — Аўт.) вельмі многа плакала, проста я ўмею закрывацца і плакаць унутры.

Усё, што адбылося, атрымліваецца, учыніў адзін чалавек, ад пачатку і да канца — што тут можна яшчэ сказаць.

Раней я спакойна ставілася да нашай міліцыі, нядаўна ў іх на канцэрце чытала Купалу, я і сёння ўпэўнена, там шмат прыгожых, сумленных людзей… Але беларусы ніколі не баяліся хадзіць па вуліцах, а сёння стала страшна. Мы кожны вечар ходзім дадому, пасля спектакля, бывае, і пасля адзінаццаці, раней я не баялася — жах, як усё перакруцілася.

У майго зяця трапіла куля: муж Надзюшы (сястры Зоі Белахвосцік Надзеі Белахвосцік — Аўт.) ішоў з працы, падымаўся па лесвіцы ля станцыі метро «Спартыўнай» і размаўляў па тэлефоне. Потым ён убачыў, што людзі пабеглі, абярнуўся — а знізу на дзвюх машынах пад’ехалі амапаўцы і сталі страляць у натоўп. Яму трапілі ў спіну і ў руку.

На спіне засталася страшэнная гематома, а ў руцэ куля засела, ён па сённяшні дзень ходзіць на перавязкі. Як я кажу, сямейных рарытэтаў у нас прыбавілася — куля.

— А вы ходзіце на акцыі пратэсту?

— Безумоўна,

наколькі хапае сіл, мы разам з купалаўцамі ходзім. Хаджу і буду хадзіць.

— Ці магчымае вяртанне Зоі Белахвосцік у Купалаўскі тэатр?

— Калі ўсё ачысціцца, усе пытанні вырашацца, нашыя патрабаванні будуць выкананыя, то і мы вернемся, але толькі разам. Але нават калі мы вернемся, былога Купалаўскага ўжо не будзе, наогул нічога не будзе, як было. Можа быць, стане лепш, з большай свабодай творчасці.

Гутарыла Ірэна Кацяловіч

Sirozha
Сам себе философ
Благодарил (а): 124 раза

Сообщение Sirozha » 04 сен 2020 13:05

Aron Munhauzen, попросила, а чего не попросить если другим дают? И ей есть что терять, по тому что участок вполне себе могут забрать, но она не боится, молодец!

lonely hedgehog
Бакалавр форумных наук
Благодарил (а): 977 раз

Сообщение lonely hedgehog » 04 сен 2020 13:12

Акрамя слоў падтрымкі хацелася б звярнуць увагу на тое, што матэрыяльныя даброты і ўзнагароды ад дзяржавы - гэта не падарунак з асабістых сродкаў прэзідэнта ці якога яшчэ чыноўніка. Калі чалавек зарабіў, атрымаў як узнагароду прыз, грошы, аўтамабіль, кватэру - гэта вынік напружанай працы. А ідэі "рэвалюцыйнай напалову матэматыкі" (дзе ёсць толькі адняць ды падзяліць) ужо даказалі сваю непрадукцыйнасць і непаўнацэннасць. Чарговы перадзел з канфіскацыяй маёмасці не зробіць людзей шчаслівымі і багатымі. І ўвогуле мець дастатак вышэй сярэдняга - зусім не злачынства. Лічу, што беларусам не варта паўтараць памылкі стогадовай даўніны, а лепш думаць аб тым, як ствараць новае, а не дзяліць створанае раней, каб не атрымалася як у казцы пра неразумных мядзведзянят, якім лісіца сыр дзяліла :)
Аляксандра, Вы - наш гонар і сапраўды Залатая Рыбка:)

Levon
Магистр форумных наук
Благодарил (а): 39 раз

Сообщение Levon » 04 сен 2020 13:21

Sirozha писал(а):
04 сен 2020 13:05
Aron Munhauzen, попросила, а чего не попросить если другим дают? И ей есть что терять, по тому что участок вполне себе могут забрать, но она не боится,
Не думаю, быстрее бывшим спортсменам нужны деньги такие , какие они у них были раньше. На квартиры и участки. Но их уже нету, а хочется.
Надо работать, но работать на чистеньких местах, а их уже катастрофически для бывших не хватает.
Далеко не все бывшие спортсмены пойдут как например Володенков кладовщиками.
Спортсмены не особо хотят идти на заводы, агрокомбинаты или в охрану.
Для меня это все как плач перепёлки.

Charles (LanaP)
Контактная информация:

Сообщение Charles (LanaP) » 04 сен 2020 13:22

lonely hedgehog писал(а):
04 сен 2020 13:12
ідэі "рэвалюцыйнай напалову матэматыкі" (дзе ёсць толькі адняць ды падзяліць) ужо даказалі сваю непрадукцыйнасць і непаўнацэннасць
Шариковы неистребимы.

Charles (LanaP)
Контактная информация:

Сообщение Charles (LanaP) » 04 сен 2020 13:32

Levon писал(а):
04 сен 2020 13:21
Далеко не все бывшие спортсмены пойдут как например Володенков кладовщиками.
Спортсмены не особо хотят идти на заводы, агрокомбинаты или в охрану.
Для меня это все как плач перепёлки.
Не думаю, что Герасименя такой уж бедствующий без рекламных контрактов человек, чтобы на неё на эту тему наезжать. Тут результаты такие, что и без подачек хорошо. Плавание или теннис хайповые и во всём мире виды, это не тот же биатлон или лыжная акробатика, которые в десятке-другом стран популярны.
Подобными "аргументами" иди лучше гражданскую позицию Остапчук поливай (там действительно после допинг-скандала ни кола и ни двора), если уж так муляет кого-то полить - а Саше есть что терять.

t.a.w.
Кандидат форумных наук
Благодарил (а): 370 раз

Сообщение t.a.w. » 04 сен 2020 14:42

Левон, епало своё забей

Levon
Магистр форумных наук
Благодарил (а): 39 раз

Сообщение Levon » 04 сен 2020 14:56

t.a.w. писал(а):
04 сен 2020 14:42
епало своё забей
Не надо так нервничать. Я только высказался о том, что все хотят жить красиво и богата.
Но вот проблема, у нас в РБ настоящей рабочей силы все меньше. В колхозах, на заводах, на агрокомбинатах её все меньше. Не потому что зарплаты там плохие, а потому что там многие уходят по возрасту на пенсию. А молодежь особо туда не загонишь. Так как мы тогда поднимем экономику и будем хорошо жить?

Ответить